Pristup Centralne banke Crne Gore superviziji SPNFT zasnovanoj na procjeni rizika
Pristup zasnovan na procjeni rizika (Risk Based Approach-RBA) je međunarodni standard supervizije u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma. Ovaj pristup podrazumijeva intenzitet i širinu opsega supervizije zasnovane na identifikaciji, procjeni i razumijevanju vrste i obima rizika sa kojima su obveznici izloženi. Navedeni pristup predstavlja metod kojim se intenzitet i obim supervizije SPNFT zasnivaju na procjeni vrste i obima rizika kojima su obveznici izloženi - odnosno, što je rizik veći, to su značajnije i zahtjevnije mjere koje se moraju preduzeti kako bi se ublažio, što podrazumijeva pojačanu i strožu superviziju od strane CBCG.
Osnovna svrha pristupa zasnovanog na procjeni rizika jeste da se procijeni i prati rizik od pranja novca i finansiranja terorizma, kao i da se procijene prijetnje koje nivo rizika može da ima na određenog obveznika, i u konačnom da se definiše mogući uticaj na kompletan finansijski sistem.
Kontrole zasnovane na procjeni rizika pomažu CBCG da efikasnije koristi resurse i da osigura da se kontrola fokusira na obveznike sa najvećim nivoima rizika, i na konkretne djelove poslovanja pojedinih obveznika, u kojima je utvrđen viši nivo rizika.
Pristup tačnim, pravovremenim i objektivnim informacijama o rizicima pranja novca i finansiranja terorizma predstavlja preduslov za efikasan RBA pristup.
Procjena rizika od strane CBCG služi kao instrument za identifikaciju obveznika sa najvišim rizikom, kako bi se utvrdili nedostaci u sistemu borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma, sa ciljem postizanja što veće efikasnosti.
Ključne faze u procesu procjene rizika jesu:
- Određivanje značajnih aktivnosti koje obveznici preduzimaju (prethodni izvještaji, presjek stanja);
- Procjena inherentnih rizika od pranja novca i finansiranja terorizma vezanih sa obveznikove klijente, proizvode, usluge, transakcije i distributivne kanale;
- Procjena dizajna odgovarajućih sistema upravljanja rizikom i unutrašnjih kontrola za svaku od ovih aktivnosti obveznika;
- Procjena adekvatnosti nadzora odbora i višeg menadžmenta nad njegovim poslovanjem, uključujući SPNFT;
- Utvrđivanje ukupne ocjene rizika za obveznika.
Pristup zasnovan na procjeni rizika fokusira se na određivanje prioriteta i definisanje ciklusa kontrola, pružajući informacije o tome koji obveznik i koji sektor su najvažniji u smislu nivoa rizika i određivanja prioriteta. Ovo ne znači da drugi obveznici neće biti predmet kontrola, već da će oni biti definisani u okviru višegodišnjeg i godišnjeg plana kontrola kao redovni.
Direkcija za nadzor u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma organizovanaje u dvije službe: Služba za neposredni nadzor i Služba za posredni nadzor. U cilju jačanja tehničkih kapaciteta, Direkcija je razvila Modul za izračunavanje rizika obveznika, kao i sveobuhvatni upitnik za obveznike (koji služi kao osnov za funkciju Modula izračunavanja rizika), za koje vrši godišnju procjenu rizika, u cilju određivanja prioriteta i adekvatne alokacije resursa. Direkcija je dodatno razvila segment posredne kontrole, sa čestim tematskim kontrolama i kontrolama na osnovu utvrđenih incidenata u segmentima poslovanja obveznika.
Pristup tačnim, pravovremenim i objektivnim informacijama o rizicima pranja novca i finansiranja terorizma predstavlja preduslov za efikasan pristup zasnovanom na procjeni rizika (RBA).