Saradnja sa institucijama EU
CBCG ima značajnu ulogu u procesu integracija Crne Gore u EU. Jedan od osnovnih ciljeva CBCG u tom procesu je osigurati stabilnost i integritet ukupnog crnogorskog finansijskog sistema i prilagoditi ga zahtjevima Evropskog sistema centralnih banaka (ESCB).
CBCG aktivno učestvuje u pregovaračkom procesu za članstvo u EU i intenzivno sarađuje sa Ministarstvom evropskih poslova, vodećom institucijom u pregovaračkom procesu, kao i sa drugim nadležnim institucijama. Svoje obaveze CBCG realizuje kroz učešće na sastancima koordinacionih struktura uspostavljenih radi praćenja ispunjenja ugovornih obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, pripremu strateških dokumenata na nacionalnom nivou za proces pristupanja EU, te pripremu priloga iz svoje nadležnosti u svrhu redovnog izvještavanja evropskih institucija, kao što su godišnji Izvještaj EK o Crnoj Gori i Program ekonomskih reformi Crne Gore.
Predstavnici CBCG učestvuju u 10 radnih grupa za pregovaračka poglavlja koja su u njenoj direktnoj ili indirektnoj nadležnosti. Od pet pregovaračkih poglavlja koji se direktno tiču njene nadležnosti, CBCG rukovodi trima pregovaračkim poglavljima (poglavlje: 4. Slobodno kretanje kapitala, 9. Finansijske usluge, 17. Ekonomska i monetarna unija) i aktivno učestvuje u radu radnih grupa za poglavlja 18. Statistika i 32. Finansijski nadzor (oblast zaštite eura od falsifikovanja).
CBCG intenzivno sarađuje sa institucijama EU kroz redovne posjete i kontinuiranu komunikaciju, posebno sa Evropskom komisijom, Evropskom centralnom bankom i Evropskim sistemom centralnih banaka. Saradnja se odnosi na redovne sastanke, konsultacije, implementaciju projekata itd. CBCG učestvuje u Dijalogu na visokom nivou (High Level Dialogue) koji ECB sprovodi jednom godišnje sa centralnim bankama zemalja kandidata za ulazak u EU koje su otpočele proces pregovaranja.
U cilju praćenja realizacije obaveza u procesu evropskih integracija formirano je Koordinaciono tijelo CBCG sa sljedećim nadležnostima:
- praćenje i ocjena pregovora o pristupanju Crne Gore EU, sagledavanje pitanja i potencijalnih izazova u toku pregovaračkog procesa, kao i davanje smjernica i preporuka sa aspekta Centralne banke za dalje unapređenje njenog djelovanja u ovom procesu;
- utvrđivanje jedinstvene pozicije Centralne banke u pregovaračkom procesu između Cme Gore i EU;
- usvajanje platformi za učešće predstavnika Centralne banke na sastancima radnih tijela EU i razmatranje izvještaja o učešću predstavnika Centralne banke na sastancima na visokom nivou;
- razmatranje materijala koje Centralna banka priprema u okviru pregovaračkog procesa sa EU i druga važna pitanja iz ove oblasti;
- razmatranje izvještaja i preporuka institucija EU, koje se objavljuju na redovnoj i/ili ad hoc osnovi;
- sagledavanje rezultata projekata koji se realizuju i finansiraju iz pretpristupnih sredstava EU i iniciranje novih;
- razmatranje drugih pitanja i aktivnosti, koje su direktno ili posredno povezane sa procesom EU integracija.